ELEKTROMANYETİK DEBİMETRE

aplus asmall areset

Elektromanyetik debimetre ;

Elektromanyetik debimetreler , iletkenliği olan sıvıların akışlarının ölçülmesinde kullanılan cihazlardır. Elektromanyetik debimetre ölçümleri hacimsel olarak; litre/sn, litre/dk, litre/ saat, metreküp/sn, metreküp/dk, metreküp/saat cinsinden yapılır.

   Elektromanyetik Akış ölçümü; elektromanyetik Alan prenbisibine dayanan akış ölçme yöntemidir.
   Bu Prensibin fiziksel temelleri 1831 yılında manyetik alan yardımıyla elektrik akımı üretilebileceğini keşfeden İngiliz Fizikçi Michael FARADAY'a dayanmaktadır. 1941 yılında İsviçreli Mucid Bonaventura Thurlemann bu bilgiyi borulardan geçen iletken sıvılar uygulamış ve dünyanın ilk elektromanyetik akış ölçerini üretmiştir.
   Her elektromanyetik debimetrenin içerisinde 2 adet bobin bulunur. Bu bobinler üzerine yerleştirilen metal parçalar yardımıyla ölçüm tüpünün kesit alanı boyunca sürekli bir manyetik alan oluşturur.
   Gerilimi algılayan 2 elektrod ölçüm tüpünün iç kısmına birbirine dik olarak yerleştirilmiştir. İç yüzeyde kaplı yalıtkan malzeme iletken sıvı ve metal ölçüm tüpü arasındaki kısa devre oluşumunu engeller.
   Akışın olmadığı durumda 2 elektrod arasında herhangi bir elektriksel gerilme meydana gelmez. İletken sıvı içerisinde negatif ve pozitif yüklü iyonlar sıvı içerinde eşit miktardadır.
   Akış başlaması ile manyetik alan sıvı içinde yüklü iyon parçacıklarına bir kuvvet uygular.
   Bunun sonucunda sıvı içerisindeki negatif ve pozitif yüklü iyonlar birbirinden ayrılarak ölçüm tüpünün zıt taraflarına yönelirler. Bu durum sonunca elektrodlar tarafından algılanan elektriksel bir gerilim meydana gelir.
Bu gerilim hat içerisindeki akış hızı ile doğru orantıldır.
   Ölçüm tüpünün bilinen hacmi ve hız bilgisi ile anlık debi hesaplanabilmektedir. Akış hızı arttıkça yüklü parçacıkların ayrışması da artacağından elektrotlar arası gerilim de artacaktır.
   Ölçüm elektrodları zaman zaman ortamda bulunan manyetik gürültüyü de algılyabilir, bu gürültü sinaylinin gerçek ölçüm sinyalinden kesinlikle ayırt edilmesi gerekmektedir.
   Bunu sağlamak için manyetik alan darbeli doğru akım ile oluşturulmalıdır. Doğru darbeli akım ile yüklü iyonların elektrodlar arasında yerleri sürekli değiştirilerek manyetik gürültünün etkisi giderilir ve hassas ve kararlı akış ölçümü yapılır.
 

DOĞRU ÜRÜN SEÇİMİ NASIL YAPILIR.?
NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Endüstriye uygulamalarda doğru ürün seçimi yapmak en önemli konulardan birisidir. Aşağıda belirtilen bilgiler ışığında doğru ürün seçimi yapılabilir. Hataların 2/3'ü prosese uygun olmayan ürün seçimi ve montaj hatalarından kaynaklanmaktadır.

1 – Elde edilmesi gereken ve kontrol edilmesi gereken temel bilgiler aşağıdaki şekildedir.
·    Akışkan ismi ve kimyasal özelliği
·    Maksimum minimum ve normal akış miktarı ( veya hız bilgisi )
·    Maksimum basınç

2- Ölçülecek olan akışkanın minimum 5 µS/cm iletkenliği olmalıdır.
3- Minumum ve maksimum akış miktarı seçilecek ürün ölçüm aralığına uygun olmalıdır.
4- Gerçek maksimum basınç, debimetrenin maksimum basınç dayanımının altında olmalıdır.
5- Maksimum ve minimum sıcaklık, debimetrenin sıcaklık dayanım aralığına uygun olmalıdır.
6- Hatta vakum olmadığından emin olmalıdır. Elektromanyetik debimetreler vakuma uygun değildir.
Bu bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra EM debimetrelerin kullanılabilirliğinden emin olunur ve akış miktarına göre seçim yapılır. Eğer mevcut hat çapı ile seçilen debimetre hat çapı aynı değil ise redüksiyon ile uygun hale getirilmelidir. Bu durumda değerlendirilmesi gerekenler:

1-    Redüksiyon uygulamasının hatta basınç değişimine neden olup olmadığı, eğer var ise bu değişimin mevcut akışı etkileyip etkilemeyeceği değerlendirmelidir. Bu durumun oluşmaması için redüksiyonlarda büyük çap değişimleri yapılması tavsiye edilmez.
2-    Redüksiyon debimetre maliyetini düşürmek için tercih edildiğinde, redüksiyon uygulamasının maliyetinin, debimetre seçiminde elde edilen tasarruftan aynı veya fazla olması durumunda doğru bir tercih olmayacaktır.
3-    Temiz su ölçümlerinde en etkili ölçüm 2-3 m/sn hızlarında alınır, kolayca katılaşabilen, kristalleşebilen veya çökme yapabilen sıvılarda ise elektrotlarda kirlenme veya birikme olmaması için akış hızının 2 m/sn nin üzerinde olması sağlanmalıdır. Bu elektrotların kirlenmesini geciktirir ve kirli suda daha uzun süreler temizlik ihtiyacı olmadan kullanıma devam etmeyi sağlar.

Ürünün kullanıldığı prosesde mekanik titreşime maruz bırakılmaması, darbe ve benzeri etkenlerden uzak tutulması gerekmektedir. Ürün güçlü titreşime maruz kalır ise debimetrenin kendisini veya ölçümlerini etkileyebilir.
Katalog ve kullanım kılavuzlarında belirtilen montaj kurallarına mutlaka uyulmalıdır.
Kaynak yapılırken hatta debimetre takılı olmamalıdır. Olması durumunda ürün elektroniği zarar görebilir.
Ürün koç darbesine maruz bırakılmamalı, hatta ilk kez su veriliyor ise mutalak kademeli olarak verilmelidir.
Ürün hatta dikey ve yatay monte edilebilir. Dikey montajda akışın aşağıdan yukarıya olması sağlanmalıdır.
Kompakt modellerin IP67 olduğu göz önünde bulundurularak dış etkenlerden korunması sağlanmalıdır. Tüm modellerde direk gün ışığına maruz kalması ürün ekranına zara vereceği için gerekli önlem alınmalıdır.
Kullanıcıların ürün manuelini baştan sona incelemesi şiddetle tavsiye edilir.

 

ÖRNEK ELEKTROMANYETİK DEBİMETRE ŞARTNAMESİ İÇİN TIKLAYINIZ